Tanácsok kutyavásárlás előtt
2005.03.17. 17:28
Hosszabb, rövidebb gondolkodás után, ha megérett bennünk az elhatározás, hogy kutyát tartsunk, csak akkor jön a döntés legnehezebb része. Melyik is legyen az a fajta, ami számunkra a legmegfelelőbb? Melyik birtokol olyan tulajdonságokat, amelyek eleget tesznek az elképzeléseinknek?
A meggondolatlanság és kapkodás a választásban olyan szomorú következményekkel jár, aminek nap mint nap szemtanúi lehetünk, a sok utcán kóborló egykori kedvenc, vagy a menhelyen hagyott bústekintetű kutyák láttán. Ezért fontos néhány szempont követése, amit akár mi is meg tudunk tenni, vagy kérjük szakember (tenyésztő vagy állatorvos) segítségét.
Íme néhány központi kérdés, amelyek alapján mi is megválaszthatjuk kedvencünket.
Milyen célból szeretnénk kutyát tartani?
Ha szükség van rá tarthatunk házörzőt vagy személyvédő kutyát. Erre a célja ajánlott a német juhász, a kuvasz, az óriás schnautzer. Vadászatra, a kopó, a vizsla, a szetterek, a pointerek, a spánielek. A kedvtelésből tartandó kutyák mellé több száz név írható, itt igazán az számít, hogy kinek milyen fajta tetszik. (Fontos, hogy vannak olyan betegségek, amelyek fajtákra jellemző, ezért érdemes az állatorvosnál érdeklődni.)
Milyen szempontokat kövessünk?
Nézzük előszőr a testmagasságot. Fontos, hogy mekkora helyen akarjuk tartani, ugyanis a személyvédő és házőrző esetében a magasság szempontjából nem nagyon válogathatunk. Mind nagytermetűek, hiszen feladatuk, hogy riasztólag hassanak.
A vadászkutyánál szempont, hogy mire akarunk vadászni, a válasz hamar rámutat a nekünk kellő kutyusra.
A hobby-kutyáknál már jóval nehezebb a kérdés, mivel a közel négyszáz faj között minden méretű, hangulatú, rövid- vagy hosszúszőrű megtalálható, ennél a kérdésnél a legtöbben a kistermetű és rövidszőrű fajtákat szokták ajánlani. Lakásban, házban egyránt lehet tartani, nincs gond a szőrhullással, sem az ápolással.
Kan vagy szuka?
Mindkettő mellett, és ellen szólnak érvek. A szuka évente kétszer tüzel, amikor igen nehéz a kanokat tőle távol tartani, hogy elkerüljök a nem kívánt vemhességet. Gyakran találkozhatunk álvemhességgel is. A szuka azonban könnyen tanítható, a gazdához jobban kötődnek. A kan kiegyensúlyozattabb, szereti a szabadságot, sétáltatásán ügyelni kell, hogy a tüzelő szuka vonzása ne legyen erősebb, mint a mi akaratunk.
A kölyök kiválasztása
Miután a fajta teljesen kirajzolódott a gondolatainkban, a vásárláskor tudni kell, hogy miket kell figyelni a kölykön, hogy el tudjuk dönteni, egyészséges-e.
A kölyök nem lehet túl fiatal. Négy hetes kora előtt, még megfogni sem ajánlott a kicsiket. Az egészséges kiskutya már mutatja a fajra jellemző tulajdonságokat, tekintete élénk, a szeme nem váladékozik, alkatra nem kövér. A füleket, szőrzetet vizsgáljuk át, hogy tiszta-e, nincsenek-e a bőrön kicsi fekete pöttyök, amik a bolhák jelenlétére utalnak. A kiskutya széklete szilárd legyen, a vizeletben nem lehet elszíneződés. Meg kell tudnunk, hogy a kutyus volt-e féregtelenítve, melyik kötelező oltást kapta már meg. Az oltási könyvét feltétlenül kérjük el, győződjőnk meg a származásáról. Ajánlatos bizonylatot kérni vásárlás után, mert vannak bizonyos betegségek, rendellenességek, amik csak később jelentkeznek.
A döntés csak rajtunk áll, a kutyát mi választhatjuk, de itt még nincs vége, mert ha már magunk mellé vettünk egy kölyköt felelősséggel is tartozunk érte. A kutya nem játékszer, amit ha megunnak a sarokba lehet hajítani. A jó gazada ért a kutyához, neveli, és gondoskodik róla. Cserébe olyan társat kap, amilyet szeretett volna.
|