Mit ehet a kutyánk és mit nem?
2005.04.30. 17:05
Mit etessünk és mit ne a kutyánkkal?
A helyes táplálkozás már a vemhes szuka táplálásával kezdődik. Az anyakutya a placentán keresztül a vemhesség második, harmadik harmadában egyre nagyobb mennyiségben ad át tápanyagokat, ásványi anyagokat, vitaminokat a születendő magzatoknak. A csontozat kialakulása méhen belüli korban úgynevezett csontosodási magokból kezd fejlődni. Ezeknek ásványianyag-ellátása csak a szuka helyes táplálása révén érhető el.
Általános hiba, hogy a vemhes szukát még jobban etetik. A vemhesség alatt a szukát nem szabad fehérjében és vitaminokban túletetni. Ez azt jelenti, hogy a táplálék 60 százalékát ne haladja meg az állati eredetű fehérje (hús). A többi 40 százalék növényi eredetű táplálék legyen (főzelék, zöldség, gyümölcs, tészta, rizs stb.). Ma már minden nagyobb kutyaeledelt gyártó cég forgalmaz vemhes és szoptatós szukák számára speciálisan összeállított tápokat, amelyek teljes értékűek, így a tenyésztőknek nem kell külön kiszámolniuk a takarmány összetevőinek helyes arányát.
A másik fontos szempont a vitaminok adása. A leggyakrabban a D-vitamin hiányával vagy túltengésével találkozunk. Ez található a csukamájolajban, a Caldea tablettában ,valamit az előszeretettel gyakran túladagolt D-vitamin-injekcióban és -cseppben. Túladagolása esetén a szervezetben raktározódik, mennyisége túlzott mértékben felszaporodik, ami az élettani hatás ellenkezőjét váltja ki.
A természetesen összeállított étrend kielégítő mennyiségben tartalmazza az élettani szintnek megfelelő D-vitamint. Pluszkiegészítésre nemcsak hogy nincs szükség, hanem káros!
Születés után a csontozat fejlődése 12-14 hónapos korig tart. A kölyköknek a világrajövetelük után fokozottan szükségük van az optimális fehérje-, ásványianyag-, vitaminellátásra. Fokozottan érvényes ez a nagy testű, hirtelen növekedő fajtákra. A csontosodási zavar elkerülése miatt az életkornak megfelelő étrend ásványi anyagok tekintetében kiegészítésre szorul. Itt elsosorban a kalcium-foszfor kiegészítéséről van szó. Az embergyógyászatban használatos kalciumkészítmények általában 1:1 arányban tartalmazzák a két vegyületet, és a húsevők sajátos bélfelszívódási viszonyai miatt rossz hatásfokkal hasznosulnak. Sok kutyatartó húst-hússal etet. Ez nem jó.
Az állati eredetű fehérjékben (hús) több a foszfor, kevesebb a kalcium. A fejlődés legintenzívebb szakasza 1-1,5 éves korban lezárul. Ezután a táplálásnál figyelembe kell venni az állat mozgásaktivitását. Az életkor növekedésével csökken a fizikai aktivitás, könnyen előfordulhat, hogy a kutya túlsúlyos lesz. A kóros elhízás gyógykezelésére megfelelő diétás tápszerek már hazánkban is forgalomban vannak. Ennek ellenkezőjére, az alultápláltságú egyedek roborálására könnyen emészthető, nagy energiatartalmú tápok is készülnek.
A nyersrostellátás fontos az emésztés szempontjából. A tápláléknak kellő mennyiségű rostot kell tartalmaznia, amely az emésztőrendszert nem terheli, bélsárrekedés megelőzése szempontjából szükséges, valamint a kóros elhízás megelőzésére is hasznos. Cukorbeteg kutyáknál különösen fontos az elegendő nyersrost biztosítása.
A víz biztosítása minden életkorban korlátlan kell legyen. Ügyelni kell azonban, hogy futtatás után várjuk meg, amíg az állat légzésszáma normalizálódik. Gyakori hiba, hogy a víz nem kellő hőmérsékletű, ilyenkor könnyen torokgyulladást kaphat a kutya.
Egészségügyi problémákkal küzdő pácienseknek megfelelő diétás tápszerek - állatorvosi javaslatra - alkalmazhatók. Amennyiben gyárilag elkészített tápszerekkel etetjük a kutyánkat, ügyeljünk, hogy mind az életkornak, mind az aktivitásnak megfelelő legyen. Gondoskodni kell a fogazat tisztításáról, azaz csontot vagy műcsontot adjunk kiegészítésképpen.
Nyersen sertéshúst ne adjunk a kutyának. Súlyos fertőzést kaphatnak tőle, amely halálos lehet. A burgonya valóban rosszul hasznosul, mivel a keményítő felszívódása a húsevők bélcsatornájából gyenge, de megfelelő a nyersrostellátásra. Tojást nyersen adhatunk, de nem korlátlan mennyiségben.
Minden kutyásnak javasoljuk, hogy egy kevés főtt csontot adjon, ezzel a fogak tisztítása és a fogkőképződés megakadályozható. Ne adjunk csöves baromficsontot (szárny-, comb- és lábszárcsont), amely szilánkosan törik, gyakran okoz sérülést akár szájüregben, akár az emésztőcsatorna bármely szakaszán, főleg olyan kutyáknak, amelyek nagyon falánkak, és nem rágják meg kellően apró darabokra.
Ez a jó tanács minden kezdő kutyatartónak.
|